75.Yıl Yesılpınar İlkogretım Okulu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
75.Yıl Yesılpınar İlkogretım Okulu

site_yardim_@hotmail.com SİTEYLE ILGILI SORULARINIZ VE YARDIM ALMAK ICIN EKLEYEBILIRSINIZ...

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Çanakkale Cephesi

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Çanakkale Cephesi Empty
MesajKonu: Çanakkale Cephesi   Çanakkale Cephesi EmptySalı Ekim 21, 2008 9:36 pm

İtilaf Devletleri kara ve deniz güçlerinin Çanakkale Boğazını kontrol altına alarak İstanbul'u işgal etme girişimleridir. İstanbul'un işgaliyle Osmanlı Devleti savaştan çekilecek, Almanya bir müttefikini kaybedecek ve Rusya ile güvenli bir deniz ticaret ve ulaşım yolu açılmış olacaktı. 1915 yılının Şubat ve Mart aylarında müttefik donanmasının sahil top bataryalarını susturarak İstanbul'a ulaşma çabaları, Türk sahil topçusu ve mayın hatları nedeniyle başarısız olmuştu. Bunun üzerine İngiltere ve Fransa yüksek komutanlıkları, Gelibolu Yarımadası'nın amfibik bir harekatla işgal edilmesine karar vermişlerdir. 25 Nisan 1915 günü, yarımadanın altı kumsalında yapılan müttefik kuvvetler çıkartmasıyla Çanakkale Kara Savaşları başlamış oldu. Çıkartma kuvvetlerinin Türk savunması karşısında planlanan başarıyı sağlayamamaları üzerine 6 Ağustos 1915 tarihinde yeni kuvvetlerle Suvla Koyu'nda bir çıkartma daha yapılmıştır. Kurmay Albay Mustafa Kemal'in komuta ettiği birinci ve ikinci Anafartalar Savaşları'yla bu ileri harekat da başarısızlığa uğramıştır. 9 Ocak 1916 tarihinde Gelibolu Yarımadası'ndan müttefik kuvvetlerin tahliyesi tamamlanmıştır.

Çanakkale Cephesi
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» çanakkale cephesi
» Irak Cephesi
» Makedonya Cephesi
» Batı cephesi
» Doğu Cephesi