75.Yıl Yesılpınar İlkogretım Okulu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
75.Yıl Yesılpınar İlkogretım Okulu

site_yardim_@hotmail.com SİTEYLE ILGILI SORULARINIZ VE YARDIM ALMAK ICIN EKLEYEBILIRSINIZ...

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

ERZURUM KONGRESİ'NİN ÖNEMİ

3 posters
YazarMesaj
KaĞaN_8/D

KaĞaN_8/D

ERZURUM KONGRESİ'NİN ÖNEMİ Empty
MesajKonu: ERZURUM KONGRESİ'NİN ÖNEMİ   ERZURUM KONGRESİ'NİN ÖNEMİ EmptyÇarş. Ekim 29, 2008 9:25 pm

ERZURUM KONGRESİ’NİN ÖNEMİ NEDİR?(23 TEMMUZ 1919)
• Doğu Anadolu Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin girişimleriyle bölgedeki Ermeni tehlikesine karşı toplanmıştır.
• Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür asla parçalamaz olduğu belirtildi.(Misak-ı Milli’de aynen yer aldı.)
• İlk defa hükümet kurulmasından bahsedilmiş ve ilk defa 9 kişilik Temsil Heyeti seçilmiştir.
• İlk defa manda ve himaye reddedilmiştir.
• Milli Meclisin derhal toplanması ve hükümetin meclisin denetimine girmesi kararlaştırıldı.(Mebusan Meclisi)
• Kuva-yi Milliye’yi etken ve milli iradeyi hakim kılmak esastır.
• Erzurum kongresi bölgesel olarak toplanmış fakat aldığı kararlar tüm yurdu ilgilendirdiği için milli bir kongredir.
Admin
Admin
Admin

MesajKonu: Geri: ERZURUM KONGRESİ'NİN ÖNEMİ   ERZURUM KONGRESİ'NİN ÖNEMİ EmptyPerş. Ekim 30, 2008 8:46 pm

paylasm ıcın saqol...
hilal yıldırım 8/D

MesajKonu: Geri: ERZURUM KONGRESİ'NİN ÖNEMİ   ERZURUM KONGRESİ'NİN ÖNEMİ EmptyÇarş. Kas. 12, 2008 8:41 pm

paylaşım iin sağolun coq yardıcı oldu:)Smile

ERZURUM KONGRESİ'NİN ÖNEMİ
1 sayfadaki 1 sayfası